LakeCity Blog

Czym kierują się Poznaniacy, wybierając wymarzone mieszkanie?

Jak wybrać wymarzone mieszkanie? Jest to jedna z trudniejszych decyzji w naszym życiu. Wszyscy chcemy mieszkać w ładnym i dobrze zlokalizowanym miejscu. Corocznie kilka tysięcy Poznaniaków kupuje nowe mieszkania. Oferta mieszkań na poznańskim rynku jest dość urozmaicona. Zapewne o obliczu panującej pandemii, zmieni się również rynek nieruchomości. Zanim jednak zaczniemy te zmiany zauważać, zobaczmy jak było dotychczas.

Poznaniacy szukają różnego typu mieszkań, które powinny zaspokoić ich różnorodne potrzeby. Wystarczy spojrzeć na mapę Poznania z zaznaczonymi nowymi inwestycjami mieszkaniowymi, żeby zorientować się, jak w różnych miejscach są lokalizowane nowe mieszkania. Gdzie wybrać to nasze nowe lokum? Czy nasze nowe mieszkanie ma być zlokalizowane blisko miejsca obecnej pracy, czy w śródmieściu miasta, gdzie trzeba jednak liczyć się z dużą gęstością zabudowy i trudnościami w parkowaniu, czy może na obrzeżach Poznania – bliżej terenów rekreacyjnych ale z dobrymi warunkami dojazdu?

Katedra Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  od wielu lat  prowadzi systematycznie kompleksowe badania ankietowe na temat gustów i preferencji oraz sposobów oceny i wyboru ofert  mieszkań przez klientów na poznańskim rynku nieruchomości.

Na podstawie wyników takich badań ankietowych motywów i kryteriów wyboru przez klientów ofert mieszkań, można stwierdzić jak faktycznie klienci dokonują takich porównań i ocen oraz wyboru ofert mieszkań na rynku. Taki wybór okazuje się wyjątkowo skomplikowany.

Kryteria, według których różne grupy klientów dokonują oceny i wyboru  mieszkań, okazują się   wyjątkowo zróżnicowane. Poznaniacy biorą pod uwagę takie kryteria  wyboru przyszłych mieszkań jak: użytkowe, techniczne, estetyczne, emocjonalne, finansowe, ekonomiczne czy społeczne itp. Dokonując wyboru i oceny ofert klienci biorą pod uwagę takie kwestie jak: cechy mieszkania i budynku czy walory bezpośredniego otoczenia, cechy położenia w mieście itd.

Klient,  który chce dokonać obecnie zakupu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, ma do wyboru wiele ofert. Dokonując wyboru na lokalnym rynku mieszkaniowym klienci w pierwszej kolejności biorą pod uwagę  – jak wynika z ich odpowiedzi – następujące cechy ofert: cena ogółem  i cena 1 m2 mieszkania, powierzchnia i rozkład  mieszkania, rodzaj i technologia wykonania budynku, warunki dojazdu i możliwości oraz koszty parkowania.

W odpowiedzi na pytania różnych ankiet Poznaniacy podkreślają, że wybór  tego wymarzonego mieszkania jest na ogół wynikiem dość skomplikowanej decyzji. Podkreślają oni, że liczba ofert  jest naprawdę duża  ale nie zawsze mogą uzyskać  pełną kompleksową  informację  o interesujących ich ofertach oraz że zróżnicowany jest poziom szczegółowości informacji o poszczególnych ofertach itd. Wskazują oni też, jak ważne jest w ocenie takich  ofert uwzględnienie stosunkowo długiego okresu użytkowania przyszłych  mieszkań. W ciągu ostatnich kilkunastu lat można było zaobserwować pewną zmianę gustów i upodobań,  szczególnie młodych klientów, którzy stanowią główną grupę nabywców, na poznańskim rynku mieszkaniowym. Młodzi ludzie już nie szukają “na siłę” nowych relatywnie drogich mieszkań w centrum miasta, ale zwracają też coraz częściej uwagę na  nowe mieszkania oferowane nieco dalej  zlokalizowane na atrakcyjnych działkach, z dobrymi warunkami dojazdu.

Okazuje się, że jedną z takich ofert, która w ostatnim czasie pojawiła się na rynku poznańskim  jest oferta apartamentów LakeCity nad Jeziorem Kierskim w Poznaniu. Inwestycja doskonale wpisuje się w potrzeby potencjalnego klienta.

Dr Łukasz Strączkowski jest pracownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i prowadzi od kilkunastu lat interesujące badania ankietowe na temat gustów i preferencji oraz sposobów oceny i wyboru ofert  mieszkań przez klientów na poznańskim rynku nieruchomości. Dr Ł. Strączkowski jest autorem wielu publikacji z zakresu analizy poznańskiego rynku mieszkaniowego, między innymi jest współautorem książki: Stan i perspektywy rozwoju budownictwa i rynku mieszkaniowego w aglomeracji poznańskiej, Poznań 2018.

MAKE A GENERAL ENQUIRY

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipis elit, sed do eiusmod tempor.

+585 889 996 96 sageninfo@gmail.com 184 Main Collins Street Victoria
fb tw in
a
Get In Touch With Us Today

Welcome to Sagen, a modern platform perfect for showcasing your properties.

+585 889 996 96 sageninfo@gmail.com 184 Main Collins Street Victoria
fb tw in